Fii tu însuți cînd vorbești - recomandare de lectură

 

    Fie că suntem copii sau adulți, fiecare dintre noi avem nevoie de un dialog care să ne permită o bună comunicare, atât nouă, cât și celuilalt, interlocutorului, în deplină libertate.

    Dacă nu înțelegi de ce nu reușești să comunici, iar ceilalți îți resping toate încercările tale de comunicare, poți găsi răspunsurile în caretea „Fii tu însuți când vorbești!” care se vrea a fi „un manual esențial de gramatică relațională prin Metoda ESPERE”.

    „ Comunicarea umană se situează în inima existenței noastre, este seva fierbinte a viețuitorului. Ea ne permite fiecăruia dintre noi să țesem firele posibilităților și să ne raliem astfel întregului univers. Mi se pare necesar și vital, acum mai mult ca niciodată, azi și în zilele ce vor veni, să ne oferim toate șansele de a învăța arta comunicării, arta de a pune în comun unii cu alții, de a învăța să primim reciproc fără să agresăm, să amplificăm fără să deposedăm...pentru a ne oferi nouă înșine și celuilalt cea mai aleasă formă dintre toate formele noastre posibile de a fi” ne spune Jacques Salomé, autorul acestei cărți. 

    Citiți mai depare

Cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii, 15 febr. 2023, vă recomandăm câteva cărți din colecții Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” Valcea

 



"Citeşte! Citind mereu, creierul tău va deveni un laborator de idei şi imagini, din care vei întocmi înţelesul şi filosofia vieţii."
                                                                               Mihai Eminescu


 

Lectura este cartea:

 


         Fie că faci parte din mediul de afaceri, politică sau sport, această lucrare te îndrumă pas cu pas, să-ți identifici punctele forte și să le valorifici pentru un succes de durată.

A asculta rămâne cel mai bun mod de a învăța, pentru că oamenii sunt receptivi față de cei care îi ascultă.

„Secretul influenței asupra oamenilor rezidă nu atât în a fi un bun vorbitor, cât în a fi un bun ascultător.

Mulți dintre cei care încearcă să îi convingă pe oameni să gândească așa cum gândesc ei vorbesc prea mult. Lăsați-i pe ceilalți să se exprime. Ei știu mai multe despre problemele lor și despre munca lor decât știți voi. Așa că puneți-le întrebări. Lăsați-i pe ei să vă vorbească despre anumite lucruri.

Dacă nu sunteți de acord cu ei, veți fi tentați să îi întrerupeți. Dar nu o faceți. Este periculos. Nu vor fi atenți la ceea ce spuneți atâta timp cât încă au idei proprii, care se cer a fi exprimate. Așa că ascultați cu răbdare și cu o minte deschisă. Fiți sinceri. Încurajați-i să își exprime ideile până la capăt” scria Dale Carnegie

         Nimeni nu este mai convingător decât un bun ascultător.


                                Citește mai departe





V-ați pus vreodată întrebări care sună astfel: Cum să depășesc conflictele în comunicare? Cum să învăț să ascult autentic? sau Cum să mă diferențiez și să pot refuza?

         Jaques Salomé, autorul acestei cărți ne arată un alt mod de a comunica folosind o „gramatică relațională” prin reguli simple, tehnici de dialog, intrumente concrete și modalități practice prin care să comunici deschis, în respect de sine și cu repect față de ceilalți.

 

Adevărurile părții feminine nu sunt niciodată aceleași cu adevărurile părții masculine.

„Dincolo de problemele de comunicare există adesori un întreg ansamblu de mize latente care influențează controlul relației, prin pozițiile adoptate, impus, suportate sau căutate în raportul dominant-dominat.

          Cine influențează pe cime?

Cine se supune așteptând ca improbabilul să se producă?

Și,mai ales, cine vrea să păstreze controlul relației?

Cine nu suportă reciprocitatea, mutualitatea sau jocul alternativ al inter-influențelor?

Chiar explicite fiind, anumite încercări de comunicare vor dezvolta un sentiment de noncomunicare la cel care se află în poziția de <dominat >>. De-a lungul anilor, în cadrul unei relații, se instalează controlul implicit al unuia asupra celuilalt. Igredientul denumit respect devine absent, iar toleranța indispensabilă viabilității unei relații devine din ce în ce mai fragilă”.

O comunicare sănătoasă presupune a face loc libertății celuilalt.



 Citește mai departe






Fiecare dintre noi poate să-și controleze propria viață, fără să ne lăsăm influențați de traumele trecutului sau de așteptările celor din jur.

Curajul  de a ne schimba și de a renunța la limitările impuse, precum și eliberarea minții de gânduri și atitudini negative, ne poate duce la succes în orice domeniu al vieții noastre.

Cartea ne propune o lecție despre descătușarea forței interioare pentru a deveni ceea ce ne dorim cu adevărat.

 

Viața este alcătuită dintr-o serie de momente.

 

„FILOSOFUL: Bine. Atunci când vorbești despre scopuri mărețe, bănuiesc că ai o imagine clară al unui alpinist care visează să ajungă în vârful muntelui.

TÂNĂRUL: Da, așa este. Oamenii, inclusiv eu, aspiră să ajungă în vârful muntelui.

FILOSOFUL: Dar dacă viața ar însemna să urci muntele pentru a ajunge în vârf, atunci cea mai mare parte a vieții ar fi „în drum spre”. Cu alte cuvinte, „viața adevărată” începe cu urcușul, pas cu pas, pe vesantul muntelui, iar distanța parcursă până în acel punct ar fi o „încercare de viață” dusă de „un sine provizoriu”.

TÂNĂRUL: Cred că se poate spune și așa. După cum mă situez acum, categoric mă aflu „în drum spre”.

FILOSOFUL: Acum, presupunând că nu ajungi în vârf, ce imapct ar avea asupra vieții dumitale?”    Citește mai departe




Recomandare de lectură

 



Să-i spuneți sau să nu-i spuneți?

Iată ce ne recomandă bunele maniere:
„În cazul în care credeți sau chiar știți că într-un cuplu de prieteni unul îl înșală pe celălalt, sunteți pus în fața situației dificile de a decide dacă să-i spuneți sau nu celui înșelat tristul adevăr despre partenerul său. Nu abordați acest subiect, pentru că nu este treaba dumneavoastră să vă amestecați în viața lor. Mai mult, nu discutați cu nimeni ce bănuiți sau ce ați aflat, fiindcă bârfa răutăcioasă nu aduce nici un folos nimănui”.


Omagiu adus lui Eminescu

 


Împreună cu voluntari de la FCASECZâmbete Colorate, elevi de la Colegiul Național Mircea cel Bătrân, colegi bibliotecari, l-am omagiat pe Mihai Eminescu la Bibliotecă.

Versurile sale au fost recitate în limbile kurdă, arabă, persană, latină, franceză, spaniolă, engleză, italiană, română.

Le mulțumim tuturor pentru particiapre și pentru intersul față de limba, literatura, cultura română!

 O săptămână frumoasă tuturor!






ZIUA CULTURII NAȚIONALE ROMÂNE

 



De Ziua Culturii Naționale sărbătorim capacitatea noastră de a ne bucura în limba română de tradițiile noastre din toate domeniile, de muzică românească, de literatură, de artă, de spectacole, de lucrurile noi pe care le-am creat în ultima vreme și despre care vrem să vorbim  cu toți cei interesați de România și care vor să afle ce mai este nou în limba română.


Vă așteptăm vineri, 13 ianuarie, de la ora 13.00, la Sala de la etajul I, la Bibliotecă! 📚

15 ianuarie - Ziua Culturii Naționale Române

 



Ziua Culturii Naționale Române este o sărbătoare națională în România, care se celebrează în fiecare an pe 15 ianuarie.

Această zi marchează aniversarea primei întâlniri a Societății Academice Române, care a avut loc la 15 ianuarie 1866. În același timp, 15 ianuarie este considerată și ziua nașterii poetului Mihai Eminescu, unul dintre cei mai importanți scriitori români. De aceea, Ziua Culturii Naționale Române este, de asemenea, o ocazie pentru a sărbători contribuția lui Eminescu la cultura și literatura românească.

Eminescu este recunoscut ca una dintre cele mai importante figuri ale culturii românești și este considerat un simbol al naționalismului românesc.

Operele sale, care cuprind poezie, proză și eseuri, au devenit puncte de referință pentru literatura română și sunt studiate în școli și universități din întreaga țară.

,,Mijeşte orizontul cu raze depărtate,
Iar marea-n mii de valuri a ei singurătate

Spre zarea-i luminoasă porneşte să-şi unească

Eterna-i neodihnă cu liniştea cerească.


Ea mâinile-amândouă le pune pe-al lui creştet...

Frunziş purtat de vânturi pe valuri cade veşted.

Se clatin visătorii copaci de chiparos

Cu ramurile negre uitându-se în jos,
Iar tei cu umbra lată, cu flori pân-în pământ,

Spre marea-ntunecată se scutură de vânt”.


                                     Sarmis - Mihai Eminescu


,,Citeşte! Citind mereu, creierul tău va deveni un laborator de idei şi imagini, din care vei întocmi înţelesul şi filosofia vieţii” Mihai Eminescu


Recomandare de lectură

 


Faïza Guène - Azi ca mâine și poimâine (fr. Kiffe kiffe demain)

 

 

 

        Pictura de pe copertă, opera Alexandrinei Hristov, sigur este atrăgătoare, nu-i așa? La fel este și romanul: pur și simplu nu îl poți lăsa din mână odată ce ai început să îl citești.

 

        Autoarea cărții, Faïza Guène, a fost un copil precoce, cu o copilărie fericită. La 13 ani a început să scrie în revista colegiului, iar până la 17 ani realizase deja cinci scurt-metraje. La doar 19 ani compune primele pagini ale acestui roman. Profesorului ei de franceză, Boris Seguin, este cel care îi recunoaște talentul și o recomandă Isabellei Seguin, editor la Hachette Littératures, care îi publică romanul. Cartea face senzație în Franța și apoi în lume, se vinde în mai mult de 400000 de exemplare, fiind tradusă în peste 28 de limbi. Faïza abandonează studiile de sociologie începute pentru a se dedica scrisului. Scrie scenarii de film și încă 5 romane.

 

        Povestea Doriei, adolescenta magrebiană - protagonistă a acestui roman, ne oferă o perspectivă plină de umor asupra vieții din suburbiile Parisului (mediu din care autoarea însăși provine). Stilul de jurnal intim amintește de celebrul De veghe în lanul de secară al lui Salinger. Interesant de urmărit este însă modul în care sarcasmul juvenil și limbajul argotic reușesc parcă să înmoaie resentimentele eroinei: față de tatăl care a părăsit-o, față de bărbații pe care îi întâlnește sau de care aude vorbindu-se, față de școală, vecini, față de funcționari, reprezentanți ai instituțiilor de stat... Și cum, încet-încet, aprecierea ocupă tot mai mult loc în inima ei.

 

        Fără doar și poate, farmecul natural al relatării ne cucerește și pe noi definitiv.

      Citiți cartea

Recomandare de lectură

 

        Dara Codescu și Alice Năstase Buciuta semnează această nouă carte, iar Simona Catrina își aduce și ea contribuția prin mici însemnări care i-au supraviețuit, trei Șeherezade care vor să se salveze prin scris de singurătățile zidite în ele însele.

 

        Pe măsură ce citiți cartea probabil veți simți și dumneavoastră nevoia de a vă înscrie în acest club, select aș zice, al Proastelor care și-au dat seama cine sunt și ce pot face ca să fie mai bine.

       

        „... Am retrăit împreună, mereu și mereu, anii petrecuți împreună. Și ce bogate am fost! Dacă am fi știut de la început... Că fiecare zi ne-a mai încercuit cu un inel de lumină. Că fiecare hohot de râs ne-a adăpostit sub un clopot al unui timp irepetabil. Că fiecare tristețe ne-a vindecat de speranțe deșarte. Că fiecare neuitare ne-a pecetluit destinele...

        Tu nu vezi că nu ne putem separa? Lumile prin care trebuie să fi trecut până acum ne amestecă trăirile, undeva, în afara timpului. Și, dacă am fost deseori confuze, este pentru că toate trei am păcătuit, de multe ori, prin prostie. Prostia de a te risipi în cele patru zări, atunci când ar fi trebuit să stăm locului sau să alegem altă destinație. Prostia de a crede în vorbe de tinichea, pe care noi le-am poleit cu aurul apusurilor. Prostia de a ne învinovăți, fără să fi greșit cu nimic. Am plătit tribut pentru greșelile altora, am reinventat oameni care s-au simțit împovărați de frumusețea cu care i-am înnobilat. Am iertat rătăcirile celor pe care i-am iubit, înainte ca ei să uite drumul spre inimile noastre.

        Dacă tot vorbeai despre un exercițiu de imaginație, hai să spargem tiparele terestre și să ne prezentăm împreună în fața unui tribunal cosmic! Să elucidăm acolo măcar nesăbuința de a păcătui prin prostie...”

 

        Aceasta nu este doar portavocea feminismului, ci este o carte plină de mărturisiri, evocări, duioșie, poezie și un haz nebun.

 

        „Trei proaste” este, de fapt, manifestul multora.

 

 Citiți cartea

 


Noutati de carte

 





         Vizualizați

         Citiți mai departe


Bibliotecarul recomandă:

 



 

                            ESTETICA BUCURIEI: Puterea extraordinară a lucrurilor obișnuite de a aduce fericire

  

 

         Autoarea, INGRID FETELL LEE, a studiat timp de 10 ani modul în care designul ne poate influența sănătatea emoțională și nu numai. Prin paginile acestei cărți facem cunoștință cu artiști celebri: arhitecți și decoratori de interioare, specialiști în tehnica culorilor și grădinari, artizani de cuverturi multicolore și constructori de căsuțe în copaci, ceramiști și florari...

         Bazându-se pe numeroase cercetări din domeniul neuroștiinței, al psihologiei și, bineînțeles, al artei, precum și pe experiențe personale, această carte ne învață să observăm mai atent mediul înconjurător pentru a depista locuri și lucruri care trezesc în noi un sentiment autentic de bucurie. Căci, da, bucuria depinde și de lumea din jurul nostru și, da, bucuria o putem descoperi în cele mai neașteptate colțuri. Iar dacă nu este și nu este, o putem crea chiar noi!


                                                

                                                  Citiți cartea

 


De ce (re)vin la biblioteca?

Biblioteca Judeteana "Antim Ivireanul" Valcea                               

Translate

Faceți căutări pe acest blog

Persoane interesate

Trafic pe blog

HTML hit counter - Quick-counter.net

Totalul afișărilor de pagină

Un produs Blogger.

About this blog