Dimitrie Cantemir - 340 de ani de la naștere





Dimitrie Cantemir (  26 octombrie 1673- 21 august 1723) a fost domn al Moldovei, autor, cărturar, compozitor, enciclopedist, etnograf, geograf, filozof, istoric, lingvist, muzicolog, om politic și scriitor.

Cei ce topesc multe lumânări în citirea cărţilor, tocesc şi vederea ochilor trupului; dar cei ce n-au căutat niciodată pe slove, măcar că şi-au păzit mai ascuţită vederea ochilor, însă neştiinţa i-a vârât în întuneric şi în tartarul necunoştinţei.” (Dimitrie Cantemir)



Dimitrie Cantemir - documentar (aici: https://www.youtube.com/watch?v=KZCRFchsSoI )

Sâmedru (Sfântul Dumitru) – Hotarul timpului



Sărbătoare populară întâlnită în trecut şi pe teritoriul Vâlcii, dar care se păstrează astăzi mai ales în zona Muscelului. 

 Sâmedru  sau Sfântul Dumitru şi Sângiorz (Sfântul Gheorghe), patron al iernii pastorale împart anul pastoral în două anotimpuri simetrice: vara (între 23 aprilie şi 26 octombrie) şi iarna (între 26 octombrie şi 23 aprilie). În opoziţie cu Sângerozul, care încuie iarna şi înfrunzeşte codrul, Sâmedru încuie vara şi desfrunzeşte codrul. In ajun de Sf. Dumitru are loc, potrivit calendarului popular, sarbătoarea numită “Focul lui Sâmedru”,  un ceremonial de tăiere a unui arbore, urmat de incendierea acestuia.
În legende, credinţe şi basme, Sâmedru este un bărbat obişnuit, crescător de animale sau fecior care se metamorfozează pe timpul nopţii în porc, străvechi simbol zoomorf pentru spiritul grâului. Mai multe variante ale legendelor legate de Sâmedru sunt descrise în „Sărbători şi obiceiuri româneşti” de Ion Ghinoiu.

Referinţe: Ghinoiu, Ion. Panteonul românesc. Dicţionar. Bucureşti: Editura Enciclopedică, 2001.

24 octombrie - "Tag der Bibliotheken", Ziua bibliotecilor din Germania




Biblioteca de Stat din Berlin
Ziua de 24 octombrie este declarată, din 1995, Ziua Bibliotecilor din Germania,  "Tag der Bibliotheken". În aceeași zi se acordă Medalia Karl Preusker persoanelor care se disting în domeniul literaturii și organizațiilor care promovează în mod eficient  misiunea culturală a sistemului de biblioteci din Germania: edituri, librării, biblioteci publice.  Totodată în fiecare an,  pe 24 octombrie Asociația Bibliotecilor din Germania acordă premiul  "Biblioteca Anului" - în valoare de 30000 de euro - pentru servicii exemplare de bibliotecă. Prin acesta,  Asociația dorește să atragă atentia publicului asupra performanțelor și activităților noi de bibliotecă și să încurajeze ideile inovatoare derulate în sprijinul comunității. 


Acest premiu are scopul de a motiva bibliotecile în competiția pentru calitate și inovație și se acordă după evaluarea următoarelor criterii:

  - calitatea și inovația in bibliotecii
  -  proiecte  internaționale
  -  orientarea lor viitoare
  -  impactul de durată
 -  atractivitatea serviciilor oferite
-  promvarea în mass-media  - aparteneța la rețele (locale, regionale , internaționale)
BibliotecaUniversității Libere din Berlin

16 octombrie- Ziua Mondială a Alimentației


“Dacă dau, ce îmi mai rămâne de mâncat? – Egoismul acesta va face din tine un căpcăun. Dacă mănânc, ce mai îmi rămâne de dat? – Dărnicia aceasta va face din tine regele zeilor.”(Drumul spre lumină - de Santideva, calugar buddhist din secolul al VIII-lea).

   
               In 2013, "Sisteme alimentare durabile de securitate alimentară și nutriție" este tema centrală aleasă  pentru Ziua Mondială a Alimentației de către  Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură.
              Astăzi, aproape 870 milioane de oameni din întreaga lume sunt cronic subnutriți. O primă cauză -  modelele nedurabile de dezvoltare au dus la degradarea mediului natural, a  ecosistemelor  și a biodiversității. Tinând cont că sistemele de alimentare se referă la mediul înconjurător, oameni, instituții și procesele prin care produsele agricole sunt obținute, procesate și aduse pentru consum, politicile în domeniu trebuie proiectate în aşa fel încât hrana sănătoasă să fie obiectivul principal.
               In țările dezvoltate, inclusiv cele emergente, supraponderalii luați în evidență numară 1,3 miliarde personane.  Un calcul simplu arată că, dacă fiecare supraponderal ar ceda unui subnutrit excesul de alimente pe care îl consumă, intreaga omenire s-ar găsi într-un perfect echilibru alimentar şi de sănătate. Nimeni n-ar muri de foame.
               Directorul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură a declarat că mai mult de un miliard de tone de alimente sunt aruncate la nivel mondial în fiecare an, costurile aproximative ale acestora fiind 750 de miliarde de dolari, ceea ce  reprezintă producţia fără efect benefic a 30% din terenul arabil. Paradoxal,  în fiecare an mor milioane de oameni ca urmare a afecțiunilor generate de obezitate, în timp ce alte milioane mor - în sensul cel mai adevărat al cuvântului - de foame. 

Ciprian Porumbescu( 14 octombrie 1853- 6 iunie 1883) - 160 de ani de la naştere

 


De ce (re)vin la biblioteca?

Biblioteca Judeteana "Antim Ivireanul" Valcea                               

Translate

Faceți căutări pe acest blog

Persoane interesate

Trafic pe blog

HTML hit counter - Quick-counter.net

Totalul afișărilor de pagină

Un produs Blogger.

About this blog